Kurs na patent Jachtowego Sternika Morskiego (Chorwacja, majówka 2019)

Kolejna majówka na chorwackich wodach za nami! Ponownie zdecydowaliśmy się na rejs szkoleniowy (tym razem już bez stresów związanych z egzaminem na Jachtowego Sternika Morskiego), traktując go jako kurs samodzielnego prowadzenia jachtu i doskonałą okazję do zdobycia kolejnych doświadczeń.

W porównaniu do zeszłorocznej majówki Chorwacja nie rozpieszczała nas wysokimi temperaturami i nieskazitelną pogodą, ale na całe szczęście padało tylko nocami, a w dzień słońce wyraĽnie podnosiło wartość temperatury odczuwalnej.  Za to wiatr wiał idealnie! Kolejny raz przekonujemy się o tym, że przełom kwietnia i maja to najlepszy czas na żeglowanie wzdłuż wybrzeża Chorwacji, podobnie jak przełom września i paĽdziernika.

Zdecydowanie polecamy szkolenie się pod okiem kpt. Urszuli Moczulskiej, która potrafi skutecznie zmotywować załogę do wykorzystania każdej chwili na doskonalenie wszelakich manewrów portowych niezłomnie podając z kei muringi, czy obkładając cumy na polerach. Wszelkie zachowania jachtu pod żaglami podparte są wieczornymi dyskusjami o teorii żeglowania i budowie jednostek pływających, a manewry na morzu ćwiczone są do perfekcji. Dzięki temu, że Ula chętnie pływa po zmroku nauczyliśmy się nocnej nawigacji i zupełnie przestaliśmy się obawiać żeglowania w blasku księżyca.

Wchodzenie nocą do portów, a w szczególności wpłynięcie aż do Skradinu pokazało nam, jak zachować szczególną czujność oraz ostrożność, by w razie potrzeby nie bać się trudnych podejść w oparciu o światła i znaki nawigacyjne.

Mamy wrażenie, że podczas tego tygodniowego rejsu nauczyliśmy się więcej niż na wszystkich poprzednich razem wziętych.

Justyna&Bartek 

« Zobacz wszystkie galerie