Pętla Zaciskowa
AKADEMIA PANA SUPEŁKA cz.41
Kolejny rok Pan Supełek jest razem z Wami. Uczy i pokazuje, jak w prosty sposób można nauczyć się węzłów, które są zarówno żeglarzom oraz pasjonatom żeglarstwa potrzebne zarówno na co dzień, jak i podczas dalekich wypraw.
Nowy Rok Pan Supełek postanowił rozpocząć od kolejnego ważnego działu węzłów, do którego możemy zaliczyć pętle ruchome. Przedstawicielem tego działu, jest PĘTLA ZACISKOWA.
Pętle ruchome to grupa węzłów, które są tworzone na końcach liny i wykorzystywania do przytrzymania, podnoszenia, przeciągnięcia przedmiotów, lub umocowania liny (lecz to zdarza się już bardzo rzadko).
W pętlach tych najważniejsze jest to, iż można w trakcie wiązania regulować wielkość - dostosowując do określonych potrzeb. Podczas pracy pętla samoistnie się zaciska, pod wpływem pracy, tym samym dostosowuje się do kształtu i potrzeb danego "ładunku". Dobrze wykonany węzeł jest stały i pewny. Dlatego też bardzo dobrze pracuje, przy znacznym obciążeniu.
Jeśli chodzi o pętle zaciskową, jest to węzeł, który po energicznym zaciśnięciu konstrukcja jego bardzo mocno splata zawęźlone fragmenty, że ruchoma pętla nie zmniejsza swej wielkości, nawet pod bardzo dużym obciążeniem. Pętlę tą możemy zastosować jako węzeł którego wielkość możemy dowolnie określić - zachować w wymiarach, które sobie określimy aż do końca pracy pętli.