Znajdź nas na Facebooku

Świadectwa radiooperatora, o co chodzi?

 

Świadectwa radiooperatora, o co chodzi?

Konwencja SOLAS oraz Regulamin Radiokomunikacyjny wyróżniają następujące rodzaje świadectw operatorów statkowych urządzeń radiowych:

Świadectwa obowiązujące na statkach podlegających konwencji SOLAS:

  • świadectwo radioelektronika pierwszej klasy (RE I) - First-class radio electronic certificate - uprawnia ono do obsługi urządzeń GMDSS na wszystkich statkach morskich, wykonywania przeglądów, konserwacji, diagnostyki i napraw sprzętu elektronicznego na statku oraz do pełnienia funkcji operatora urządzeń radiowych w stacjach nadbrzeżnych (CRS)
  • świadectwo radioelektronika drugej klasy (RE II)Second-class radio electronic certificate - uprawnia ono do obsługi urządzeń GMDSS na wszystkich statkach morskich, wykonywania przeglądów, konserwacji i napraw sprzętu elektronicznego na statku oraz do pełnienia funkcji operatora urządzeń radiowych w stacjach nadbrzeżnych (CRS)
  • świadectwo ogólne operatora (GOC)General operator's certificate - uprawnia do obsługi urządzeń GMDSS na wszystkich statkach morskich oraz do pełnienia funkcji operatora urządzeń radiowych w stacjach nadbrzeżnych (CRS)

  • świadectwo ograniczone operatora (ROC)Restricted operator's certificate - uprawnia do obsługi urządzeń GMDSS na wszystkich statkach morskich w obszarze morza A1

Świadectwa obowiązujące na statkach niepodlegających konwencji SOLAS:

  • świadectwo operatora łączności dalekiego zasięgu (LRC)Long Range Certificate - uprawnia do obsługi urządzeń radiowych stosowanych w GMDSS na statkach morskich niepodlegających przepisom Konwencji SOLAS pływających na wszystkich obszarach żeglugi
  • świadectwo operatora łączności bliskiego zasięgu (SRC)Short Range Certificate - uprawnia do obsługi urządzeń radiowych wykorzystujących częstotliwości i techniki stosowane w GMDSS na statkach morskich niepodlegających przepisom Konwencji SOLAS w obszarze morza A1
  • świadectwo operatora radiotelefonisty w zakresie VHF - VHF Radiotelephone Operator's Certificate - uprawnia do obsługi urządzeń radiotelefonicznych, pracjących w morskim zakresie VHF (Very High Frequencies)

Słowniczek na dziś:

CRS - Coast Radio Station - Stacja nadbrzeżna

VHF - Very High Frequencies - bardzo wysokie częstotliwości (30-300 MHz), fale metrowe

 

 

« powrót

Skontaktuj się z nami

Zadzwoń do nas

33 814 80 70

pn - pt  8:00 - 16:00
Kontakt telefoniczny

511 367 070

pn - pt  8:00 - 16:00

Opinie o naszej firmie i usługach

Jan Dobrogowski

Charter stara się, żeby morska edukacja jaką oferuje była najwyższej jakości

Szkoła żeglarstwa Charter wyróżnia się tym wśród wielu innych szkół, że niestrudzenie stara się zapewnić wysoką jakość szkoleń. Jej twórcom, Kasi i Peterowi zależy na tym, żeby z kursantów zrobić żeglarzy, zarazić pasją i przekazać solidną wiedzę, która daje podstawy, żeby z czasem samodzielnie prowadzić łódki po morzu czy jeziorze.  

Często się słyszy, że po rozluźnieniu systemu stopni żeglarskich w Polsce, ich wartość dramatycznie spadła. Problemem nie jest jednak zakres wiedzy teoretycznej i praktycznej, jaka jest przewidziana na sternika morskiego, czy inny stopień. Problemem jest podejście wielu szkół, które rozdają patenty jak confetti. Jeśli chcecie wydać pieniądze i dostać ładny, bardzo drogi i zupełnie “pusty”  plastik z PZŻ -  ta szkoła nie jest dla Was.    

Charter nie udaje, że można zostać “kapitanem w weekend” – bo nie można. Zamiast tego Charter stara się, żeby morska edukacja jaką oferuje była najwyższej jakości. I to w rozsądnych ramach czasowych i za przyzwoita cenę.

Tak jak w każdej renomowanej szkole czy instytucji na świecie, w Charterze możliwe jest nie zdać na patent (co już jest rekomendacją samą w sobie), ale Kasia i Peter oraz ich instruktorzy angażują się osobiście w to, żeby tak Was przygotować do egzaminu, że nie dość, że zdanie staje się możliwe, to czyni z Was żeglarzy. Daje Wam pewność siebie na wodzie i przygotowuje do samodzielnego pływania z rodziną lub pływania wyprawowego. Miarą ich zaangażowania jest fakt, że jeśli na egzaminie powinie Wam się noga, Charter umożliwi Wam wzięcie udzilłu w szkoleniu jeszcze raz - za darmo.

Miałem przyjemność pływać z ludźmi po kursach Charter’a  - wiedza co robią! Zdecydowanie rekomenduje tę szkołę" 

 

Czarter jachtu chorwacja
Księgarnia morska
ISSA - Federacja Szkół Żeglarskich
STCW.pl
Czas na MOLO
Marina Karsibór