Znajdź nas na Facebooku

Węzeł babski
AKADEMIA PANA SUPEŁKA cz.10

 

Węzeł babski

Wczoraj obchodziliśmy piękny dzień - DZIEŃ KOBIET. W związku z tym, Pan Supełek przypomniał sobie o pewnym węźle, o którym warto co nieco powiedzieć...
Dlatego też w dniu dzisiejszym chce Państwu przedstawić węzeł, który niechlubnie został nawiązany do kobiet, (nie wnikając w szczegóły, dlaczego?! Ponieważ do dnia dzisiejszego zapewne każda kobieta się na ten temat zastanawia i uważa to za bardzo niesprawiedliwe).
Węzeł o którym mowa, jest nieszczęśliwie okrzyknięty węzłem babskim.
Tak naprawdę, jest to węzeł, który nie powinien być absolutnie nigdzie stosowany!!!!!! Ponieważ jest zazwyczaj węzłem płaskim (przedstawiony w pierwszej części akademii Pana Supełka), który został źle zawiązany. W wyniku tego powstaje "supeł"
Aby wykonać węzeł babski, należy tak jak na początku węzła płaskiego rozpocząć od krzyżowania lin, a następnie ponownego ich krzyżowania, z tym, że nie w tym samym kierunku co w węźle płaskim. Ponieważ w tym wypadku przełożenie lin góra-dół jest odwrotna - co powoduje powstanie źle zawiązanych lin i utworzenie "supła"- węzła babskiego. (skrzyżowanie to jest asymetryczne do skrzyżowania, jakie widzimy w poprzednim krzyżowaniu).
W momencie kiedy mamy zaciśnięty węzeł babski, można go bardzo łatwo pomylić z węzłem płaskim, co w efekcie może dać tragiczne skutki. Albowiem, węzeł ten jest bardzo trudny do rozwiązani w przypadku zaciśnięcia, a jednocześnie jest bardzo niepewnym, słabym, oraz ślizgającym się węzłem.

W przypadku węzła płaskie Pan Supełek doszukał się pewnej anegdotki. Dawno temu, gdy pewien uczony badacz - Sanderson badał życie zwierząt w Afryce. W gnieździe orangutana znalazł 24 węzły, z czego 3 z nich były związane poprawieni (węzły płaskie), natomiast 21 były to właśnie węzły babskie, w dawnych czasach inaczej nazywane babcinym lub bocznym. :)

Na zdjęciach możecie znaleźć poszczególne etapy wykonania powyższego węzła.

 

« powrót

Skontaktuj się z nami

Zadzwoń do nas

33 814 80 70

pn - pt  8:00 - 16:00
Kontakt telefoniczny

511 367 070

pn - pt  8:00 - 16:00

Opinie o naszej firmie i usługach

Bartosz i Justyna Kubiczek

Mogliśmy dobrze przećwiczyć manewry w marinach oraz na otwartych wodach

W tym roku zdecydowaliśmy się wraz z żoną zdobyć uprawnienia Jachtowego Sternika Morskiego i nawet przez moment nie pomyśleliśmy o innej szkole niż Charter.edu.pl.  Egzamin poprzedzony był tygodniowym rejsem szkoleniowym po chorwackich wodach. Dzięki temu, że nie był to wyjazd turystyczny mogliśmy dobrze przećwiczyć manewry w marinach oraz na otwartych wodach - zarówno na silniku jak i pod żaglami. Nasz instruktor, Tomasz Cieślar, nie tylko solidnie przeszkolił nas z „manewrówki” ale również cierpliwie odpowiadał na zadawane pytania teoretyczne. Warto przed zapisaniem się na taki rejs, czy też egzamin, przejść kurs przygotowawczy z nawigacji – daje do solidne teoretyczne podstawy do dalszego pogłębiania swojej wiedzy. Myślę, że całkiem niezłą rekomendacją jest pozytywny wynik egzaminu, a jeszcze lepszą nasza ochota na kolejne kursy: „Radiooperator SRC” i „Silnik na jachcie”.

 

Czarter jachtu chorwacja
Księgarnia morska
ISSA - Federacja Szkół Żeglarskich
STCW.pl
Czas na MOLO
AUTOTEST
Marina Karsibór